GÜNCEL
Giriş Tarihi : 24-07-2023 17:14   Güncelleme : 24-07-2023 17:14

‘Yerinde Dönüşüm’ depremzedelerden yoğun ilgi görüyor

ULUSAL (PHA) - Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki’nin, deprem bölgesindeki 11 şehri hızlıca ayağa kaldırmak için başlattığı ‘Yerinde Dönüşüm’ projesi afetzedelerden yoğun ilgi görüyor. Projeye yoğun ilgi gösteren vatandaşlar, “Evlerimize ve iş yerlerimize daha hızlı kavuşabilmemiz için güzel bir proje oldu. Projeyi destekliyoruz, çok memnunuz.” ifadelerini kullandı.

‘Yerinde Dönüşüm’ depremzedelerden yoğun ilgi görüyor

“Deprem bölgesinin bir an önce ihya ve inşasını sağlamak için Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığınca 17 Temmuz’da başlatılan ‘Yerinde Dönüşüm’ projesi afetzedeleri sevince boğdu. ‘Yerinde Dönüşüm’ ile ev ve işyerlerini Bakanlığın denetiminde yerinde yapma fırsatına kavuşan depremzedeler, 500 bin lira hibe ve 800 bin liraya kadar da kredi desteği sağlayan projeye büyük ilgi gösterdi. 
Projeden faydalanmak isteyen vatandaşlar, bir an önce ev ve işyerlerine kavuşmak için 22 noktada kurulan ‘Yapım ve Dönüşüm’ ofislerine akın etti. Mesai saatlerinin başlamasıyla ofisleri dolduran afetzedeler, görevlilerden her detayı hakkında bilgi aldıkları projeden dolayı mutlu olduklarını ifade ettiler. ‘Yapım ve Dönüşüm’ ofislerine başvuruların günde ortalama 20 bine yaklaşması ve ilginin her geçen gün daha da artarak devam etmesi, ‘Yerinde Dönüşüm’ projesinin depremzedelerin beklentilerini karşıladığını göstermiş oldu. 
“Yerinde dönüşüm projesinden çok memnunuz”
Depremzede vatandaşların yaralarını sarmayı hedefleyen ‘Yerinde Dönüşüm’ projesi ile ilgili değerlendirmede bulunan vatandaşlar, “Daha hızlı kalkınmamız için, evlerimize ve iş yerlerimize daha hızlı kavuşabilmemiz için güzel bir proje oldu. Projeyi destekliyoruz, çok memnunuz. ‘Yerinde Dönüşüm’den faydalanarak eski binamızı yeniden yapacağız. Projeye ikna olduk. 500 bin lira hibe, 800 bin liraya kadar sıfır faizli 10 yıl vadeli kredi veriyor devlet. Bundan güzel bir şey olur mu? Allah devletimize zeval vermesin.” ifadelerini kullandı.
“Bu ilgi doğru bir proje olduğunun göstergesi”
Bakan Mehmet Özhaseki, “Her bir vatandaşımızın memnuniyeti bizim de mutluluğumuzdur. Başvuru sayısının 80 bine ulaşması, projemizin vatandaşlarımız tarafından büyük bir teveccüh görmesi, ne kadar doğru bir adım attığımızın ve ne kadar doğru bir proje uyguladığımızın en somut göstergesidir. El ele vererek sağlam ve güvenli yuvalarımızı inşallah birlikte inşa edeceğiz.” değerlendirmesinde bulundu.
Ayrıca vatandaşlar ‘Yerinde Dönüşüm’ projesine e-Devlet üzerinden başvuru yapabiliyor, Çağrı Merkezi ALO 181’den proje hakkında detaylı bilgi alabiliyor. Depremzedeler yine Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığına ait iki gezici tır ile de bilgilendiriliyor.
 

Kaynak : PHA

EditörEditör