GÜNCEL
Giriş Tarihi : 17-08-2023 13:02   Güncelleme : 17-08-2023 13:02

GEADER, ikinci yılında İstanbul Şubesi’ni faaliyete açtı

İSTANBUL (PHA) - Güneydoğu Enerji Araştırmaları Derneği (GEADER), kuruluşunun ikinci yılında Türkiye çapındaki şubelerine İstanbul Şubesi’ni de ekleyerek büyümeye devam ediyor.

GEADER, ikinci yılında İstanbul Şubesi’ni faaliyete açtı

Kuruluşlarının ikinci yılını geride bıraktıklarını ve Türkiye genelinde şube açmaya devam ettiklerini ifade eden Güneydoğu Enerji Araştırmaları Derneği Genel Başkanı Ömer Çelebi, yürüttükleri çalışmalar hakkında düzenledikleri toplantıda yaptığı konuşmasında; “Güneydoğu Anadolu Bölgesi sosyal, kültürel, ekonomik ve tabiî kaynaklar bakımından zengin bir alana sahip, birçok kadim medeniyete ev sahipliği yapmış, Türkiye’nin en önemli coğrafi bölgelerindendir. Bu bölgenin diğer en önemli özelliklerinden biri de yenilenebilir enerji potansiyeli ve çeşitliliği açısından oldukça yüksek, fosil kaynaklarca Türkiye’nin en önemli ve verimli alanlarına sahip olmasıdır.Yenilenebilir enerji potansiyeli açısından oldukça yüksek ve birincil enerjide Türkiye’nin en verimli alanlarına sahip Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nden; Adıyaman, Şanlıurfa, Diyarbakır, Gaziantep, Kilis, Batman, Mardin, Siirt ve Şırnak illerinin enerjinin bütün bileşenlerinde sahip olduğu bu potansiyelini bilimsel veriler ışığında araştırarak ve geliştirerek kamuoyuna ve ilgili enerji otoritelerine çeşitli raporlar halinde bilgilendirme yapmak amacıyla Güneydoğu Enerji Araştırmaları Derneği’miz (GEADER)kuruldu. Güneydoğu güneş alma potansiyeli açısından Türkiye ortalamasının çok üzerinde, Türkiye’nin en büyük hidrolik kaynaklarını barındırıyor ve TPAO’nun en büyük petrol sismik araştırmaları bu bölgede. Adıyaman ve Batman petrolünden sonra son keşiflerde Gabar ve Kato dağlarındaki petrol rezervi Güneydoğu’nun enerji alanındaki potansiyel gücünü daha da gözler önüne seriyor. GEADER, Enerji ve Tabiî Kaynaklar Bakanlığı’nın belirlediği kısa, orta ve uzun vadedeki enerji politikalarını dikkate alarak Güneydoğu’da yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklarının yaygınlaştırılması ve etkin bir şekilde kullanılmasına katkı sunmakla beraber enerji arz-talep güvenliğinin sağlanması, ekolojik dengenin korunması, bölgenin tamamında enerji verimliliği hakkında bilinçlendirme ve farkındalık faaliyetlerinin yapılması, enerji üreticisinden, tüketiciye kadar olan tüm parametrelerde sorun, talep ve önerilerini araştırarak ve değerlendirerek raporlar halinde enerji otoritelerine, kamuoyuna sunulmasına da katkı sunacaktır." Dedi.
İki yılda bilinçli enerji tüketimi ile ilgili etkili çalışmalar yaptıklarını aktaran Çelebi,"GEADER olarak,  kuruluşumuzun iki yılı içerisinde bilinçli enerji tüketimin yaygınlaştırılması için birçok alanda faaliyet yürüttük. Valilikler, Kaymakamlıklar ve Belediyelerle işbirliği protokolleri kapsamında özellikle kamu binalarında enerjinin etkin ve tasarruflu kullanılması için çeşitli konferanslar düzenledik. Sunduğumuz raporlarla enerjinin etkin kullanılması için yol haritası belirledik. Bununla birlikte vatandaşların verimli-tasarruflu enerji tüketimi konusunda aydınlatılması için TRT Radyoları başta olmak üzere, birçok ulusal ve yerel kanallarda ve gazetelerde enerji sohbetleri tertipledik. Güneydoğu Enerji Araştırmaları Derneği enerji girdi maliyetleri yüksek olan sanayicilerin yenilenebilir enerji ve enerji verimliliği talepleri hususunda birçok raporlar hazırladı. Türkiye Elektrik İletim A.Ş. (TEİAŞ)’ın Güneydoğu kentlerinde özellikle güneş enerji santrali yatırımlarının kapasite probleminin çözümü noktasında doğrudan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sn. Alparslan Bayraktar başta olmak üzere, TEİAŞ’ın genel, bölge müdürleri nezdinde raporlar sunarak sanayicilerin talepleri iletilmiştir. Ayrıca sanayide artan enerji maliyetlerinin düşürülmesi ile ilgili sanayide enerji verimliliği raporları hazırlanmış ve sanayiciler bilgilendirilmiştir. Bölgedeki Ticaret ve Sanayi Odaları ve Organize Sanayi Bölgeleri yetkilileri de sanayide enerjinin kullanımı konusunda fikir alışverişleri yapılmıştır." Şeklinde konuştu.
İstanbul’da da faaliyetleri yürütmek için İstanbul Şubesi’ni kurduklarını ifade eden Çelebi, konuşmasını şöyle sürdürdü:
"Güneydoğu Enerji Araştırmaları Derneği merkezi Adıyaman olmak üzere Diyarbakır ve Şanlıurfa şubeleri ile teşkilatlanmış, buradaki hedef potansiyelle faaliyet alanını genişletmiştir. Ayrıca ikinci yılı tamamlarken bölge ile beraber özellikle büyük enerji şirketlerinin bulunduğu İstanbul’da Güneydoğu’nun ilk ve tek enerji sivil toplum kuruluşu olan GEADER şube açma kararı hayata geçirmiş olup bu haftadan itibaren İstanbul Valiliği’nin olurları ile GEADER İstanbul Şubesi kurulmuştur. Buradaki enerji faaliyetlerimizle amacımız büyük enerji yatırımcılarının yönünü bölgeye çevirmektir. GEADER İstanbul Şubemizin başta kıymetli başkanı Mustafa Yamaç olmak üzere katkı sunan herkese teşekkür ediyoruz. Enerji sektörüne hayırlı olsun.  Kuruluşumuzun amaçlarından biri de Üniversitelerimizle işbirliği protokolleri yaparak ortak faaliyetler yürütmektir. Biz GEADER olarak Üniversitelerimizin enerji araştırma geliştirme konusunda yetersiz kaldığını, enerji konusunda etkin olarak akademik faaliyetlerin yürütülmediğini değerlendiriyoruz. GEADER olaraközellikle Üniversite-Sanayi işbirliğinde bizler de katkı sunmak ve dinamik kadrolarımızla Üniversitelerin enerji araştırma-geliştirme faaliyetlerinde bulunmak istiyoruz. Bununla birlikte bölgenin ilk ve tek enerji derneği olan GEADER’in kamu adına çalışan dernekler statüsüne alınması noktasında girişimlerimiz olacak olup, sektör paydaşlarımızın desteklerini bekliyoruz. GEADER olarak, insanı ve çevreyi merkeze alan bir anlayış ve misyonla Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin kalkınmasını ve enerji sektöründe öncü bir müessese olmayı hedeflemekteyiz. Güneydoğu Enerji Araştırma Derneği (GEADER) 2 yıllık çalışmalarını tamamlayarak Türkiye’nin en müstesna derneği olma yolunda emin adımlarla ilerlemektedir. Güneydoğu'nun mevcut enerji potansiyelini daha da güçlendirecek çalışmalarla beraber toplumda bilinçli enerji tüketimi farkındalığı oluşturmak için çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Küresel çapta yaşanan enerji krizleri ve çevre sorunlarına rağmen yenilenebilir kaynaklardan, enerji verimliliğine kadar birçok öngörülebilir ve sürdürülebilir alternatif çözümler sunan derneğimiz merkez ve şubeleri ile Türkiye'nin enerji politikalarına katkı sunmaya devam edecektir. Derneğimizin başta Güneydoğu Anadolu Bölgesi olmak üzere tüm enerji sektörüne fayda getirmesini, milli enerji politikamıza katkı sunmasını temenni ediyoruz.
Bu münasebetle derneğimize maddi ve manevî katkı sunan tüm paydaşlarımıza şükranlarımızı sunarken kadim coğrafyamızda enerjinin etkin ve efektif üretimi ve tüketimi için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz"
 

Kaynak : PHA

EditörEditör