GÜNCEL
Giriş Tarihi : 06-08-2023 14:33   Güncelleme : 06-08-2023 14:33

Adıyaman teknik ekiple birlikte masaya yatırıldı

ADIYAMAN (PHA) - Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat'ta meydana gelen depremde en çok yıkıma neden olan iller arasında yer alan Adıyaman depremden sonraki süreçteki şehrin yeniden inşası ve ihyası çalışmalarına hız katmak amacıyla Adıyaman Kent Konseyi üyelerinin katılımıyla ikinci toplantı düzenlendi.

Adıyaman teknik ekiple birlikte masaya yatırıldı

Adıyaman Kent Konseyinin talebi üzerine ikinci kez gerçekleştirilen toplantı valilik toplantı salonunda yapıldı. Toplantıya şehrin imar ve inşası ile ilgili olan Meslek Odaları Başkan ve Temsilcilerinden oluşan Kent Konseyi Deprem Teknik Grubu yanı sıra akademik düzeydeki temsilci ve Kent Konseyi Yürütme Kurulu üyeleri de katıldı.
Adıyaman Belediye Başkanı Dr. Süleyman Kılınç ekibiyle katıldığı toplantıya Adıyaman Kent Konseyi Başkanı H. Sinan Temel, Başkan Vekili Abdulkerim Işık, Yürütme Kurulu üyelerinden Prof. Dr. Murat Gökhan Dalyan, Av. Ahmet Işık’ın yanı sıra Kent konseyi Teknik Grubu olarak, Adıyaman Mimarlar Odası Başkanı İhsan Fırat, Jeoloji Mühendisleri Odası Başkanı Osman Özdemir, TMMOB İKK Sekreteri ve Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası Bölge Temsilcisi Ufuk Bayır, İnşaat Mühendisleri Başkanı Tuncay Kaya, Adıyaman Müteahhitler Birliği Genel Sekreteri Hicri Çelik, ADYÜ Mühendislik Fakültesi Çevre Mühendisliği Bölüm Başkanı Doç. Dr. Yavuz Demirci katıldı.
Toplantı öncesi değerlendirmede bulunan Kent Konseyi Başkanı H. Sinan Temel, yaşanan depremden sonraki süreçte şehrin ayağa kalkması, yeni inşa ve ihyası için herkesin elbirliği içerisinde olması gerektiğini belirterek şunları söyledi:
"Asrın felaketi denilen ve 6 Şubat’ta yaşanan depremde büyük bir yıkıma ve hasara uğrayan şehrimizde, şehri yeniden inşa etmek adına herkes elini taşın altına koymak zorundadır. Bu sorumluluktan hareketle Adıyaman Kent Konseyi olarak üzerimize düşeni yapma gayreti içerisindeyiz. Şehrin inşa ve ihya sürecinde konuşması gereken, öneri ve eleştiri geliştirmesi ve onlara kulak verilmesi gerekenlerin başında bu işin ilmini ve pratiğini yapan arkadaşlar olduğunu düşünüyoruz. Dolayısıyla daha önce ilkini düzenlediğimiz bu anlamdaki istişare ve değerlendirme toplantısının ikincisini gerçekleştirdik. İlgi ve desteklerinden dolayı Belediye Başkanımız Sayın Dr. Süleyman Kılınç’a ve değerli ekibine, önemli görüşleri ile verimli bir toplantıya vesile olan ve davetimizi kabul ederek Kent Konseyi Deprem Teknik Grubunu oluşturan değerli arkadaşlarımıza gönülden teşekkür ediyor, çalışmalarında başarılar diliyor, toplantının şehrimizin geleceğini olumlu katkılar sunmasını diliyorum."
STK’ların çalışmalara destek olması gerektiğine inandıklarını belirten Başkan Kılınç,"Değerli arkadaşlar katılımlarınızdan dolayı teşekkür ediyor hoş geldiniz diyorum. Sizlerin fikirlerini önemsiyorum, buradan çıkacak görüşler çalışmalarımıza katkı sağlayacaktır. Şehrimizin çok ciddi sorunlarla uğraştığını biliyoruz. Bunu en kısa sürede atlatmak için elimizden gelenin fazlasını yapma gayreti içerisindeyiz. Bu süreçte halkın ve başta Kent Konseyi olmak üzere STK’ların çalışmalara destek olması gerektiğine inanıyoruz. Enkazın temizlenmesi sürecinin sağlıklı yürümesinde kamuoyu oluşması önemlidir. Depremde kuyular ve isale hatları çok ciddi dezenformasyon yaşadı. Hem buraların acilen iyileştirilmesi hem de su kaynaklarının güçlendirilmesi gerekiyor. Bu konuda ekip arkadaşlarımla üstün gayret gösteriyoruz. İçilmesi konusunda genel olarak 6 Şubattan önceki durumdayız, düzenli tahliller yaptırıyoruz, ben içiyorum. Ancak vatandaşlarımızın depolarını temiz tutmaları gerekiyor. Konteyner kentlerin planlama sürecindeki aksaklıktan dolayı su kullanımında sorun yaşadık çünkü buralar korkunç şekilde su emiyor. Kolay değil, şehir olarak büyük bir felaket yaşadık, bu sorunların yaşanmasını normal olarak görüyoruz ama atlatmak ve çözmek için de yoğun mesai harcıyoruz. Sorunların çözümünde özellikle de su kullanımında otokontrolü geliştirmemiz, toplum olarak olayı sahiplenmemiz gerekiyor. Şehir suyunu ben içiyorum ama bakanlık açıklama yapmaya yanaşmıyor. Mahallelerde otokontrolü geliştirmek, sorunlarının tespiti ve gerekli yerlere iletilmesi konusunda mahalle komiteleri nasıl olurun üzerinde durabiliriz. Bu şehirde bir şeyler yapılacaksa biz yapacağız.”şeklinde konuştu.
Toplantı sonrası kentin yeniden canlanması adına ortak akılla çalışma yapılması yönünde karar alındı.

Kaynak : PHA

EditörEditör