Güncel
Giriş Tarihi : 20-09-2021 12:02

Şanlıurfa’da ‘Geleneksel 14. Kısas Aşure Etkinliği’ yapıldı

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi’nin destekleriyle, Kısas Kültürünü Yaşatma Derneğinin koordinesinde düzenlenen ‘Geleneksel 14. Kısas Aşure Etkinliği’ renkli görüntülere sahne oldu. Etkinliğe, sanatçı Mahmut Tuncer de eşlik etti.

Şanlıurfa’da ‘Geleneksel 14. Kısas Aşure Etkinliği’ yapıldı

Şanlıurfa’nın Haliliye ilçesi sınırlarında bulunan Kısas Mahallesi’nde her yıl geleneksel olarak düzenlenen aşure etkinliğinin bu yıl 14’üncüsü gerçekleştirildi.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan aşure etkinliği mahalli sanatçıların bir birinden güzel türküleriyle devam etti.

Etkinlikte söz alan Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, sözün sanata dönüştüğü, bağrında birçok aşığın barındığı, aşkın ve sevginin otağı Kısas’ta olmaktan mutluluk duyduğunu söyledi.

“Aşure günü paylaşmanın ve dayanışmanın perçinlediği bir gündür”

Başkan Beyazgül, açıklamasında; “Geleneksel 14. Kısas Aşure Etkinliği gibi anlamlı bir günde bir ve beraber olmamızın sevinci içerisindeyim. Bu anlamlı günü düzenleyen, emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Aşure bir ve beraber olmanın yanında bir kazanda kaynaşmanın, farklılıkları koruyarak birlik ve beraberliğin simgesi olmuştur. Çeşitli medeniyetlerin izlerini taşıyan Şanlıurfa, tıpkı aşure gibi farklılıkların bir arada buluştuğu zengin bir medeniyettir. Aşure günü paylaşmanın ve dayanışmanın perçinlediği bir gündür. Bu tür kültürleri yaşatmaya devam edeceğiz” ifadelerine yer verdi.

Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin ise, Geleneksel Kısas Aşure Etkinliğinin düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkür etti.

Haliliye Belediye Başkanı Mehmet Canpolat’ta, “İlk gün olduğu gibi Kısas’lı hemşerilerimizle hemhal olmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

Renkli görüntülere sahne olan Aşure Etkinliği deyiş ve türkülerin seslendirilmesiyle sona erdi.

 

Kaynak: PHA
NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA