Güncel
Giriş Tarihi : 01-09-2021 17:50

Adıyaman’da tütün kooperatifleri ‘Çalıştayı’ düzenlendi

Adıyaman’da geleneksel tarım ürünlerinden olan ve kent ekonomisinde en önemli yere sahip olan tütünün kooperatifleşmesi süreciyle ilgili çalıştay düzenlendi.

Adıyaman’da tütün kooperatifleri ‘Çalıştayı’ düzenlendi

Valilik Konferans Salonunda düzenlenen Tütün Kooperatifleri Çalıştayına Vali Mahmut Çuhadar, Belediye Başkanı Süleyman Kılınç, Tarım ve Orman Bakanlığı Tütün ve Alkol Dairesi Başkanlığı Bürokratları, ilçe Belediye Başkanları, Adıyaman il ve ilçelerde kurulan Tütün Kooperatifi Başkanları ile üreticiler katıldı. 

Çalıştay’da, Tarım ve Orman Bakanlığı Tütün ve Alkol Dairesi Başkanlığı yetkilileri tarafından Adıyaman’da tek başına sarmalık kıyılıp içilebilme vasfına sahip tütünün üretildiği merkezlerde kurulan kooperatifleşme süreci ile ilgili bilgiler verildi. 

“Yılbaşından sonra tütün yasak kapsamına girecek”

Çalıştay’da konuşan Adıyaman Valisi Mahmut Çuhadar, “Bu anlamda tütün kooperatiflerimizin önündeki engelleri aşmak, tütün üreticisinin emeğinin karşılığının yeterince alınabilmesi için devlet olarak, valilik olarak ne gerekiyorsa yapıyoruz, bundan sonra da yapacağız. Özellikle kooperatiflerden ricam bu konuda acele etmeleri. Çünkü sayılı gün doluyor. Maalesef yılbaşından sonra tütün yasak kapsamına girecek. Bunun tek çözümü de kooperatifleşmekten geçiyor. Lütfen manipülasyon niteliğindeki yanlış yönlendirmelere itibar etmeyin. Kooperatifler çözüm değildir diyenlere kulaklarınızı tıkayın. Biz kooperatiflerimizi kurduk, başarılı olacağız. Tütünümüzü ihraç edeceğiz.  Bu tütünü yurt dışına ihraç ettiğimizde sıfır vergi alınacaktır. Adıyaman tütünü ihracata uygun bir tütündür. Adıyaman tütünü endemik bir tütün olması dolayısıyla dünyada eşi benzeri olmayan herhangi bir katkı maddesi eklenmeden tek başına içilebilir bir tütün. Biz bunu daha iyi nasıl pazarlarız, daha iyi nasıl tanıtırız ve daha iyi fiyata nasıl satarızın peşinde olacağız. Bugüne kadar her zaman üreticimizin yanında olduk, bundan sonra da olmaya devam edeceğiz” dedi.

Vali Çuhadar’ın konuşmasının ardından Çalıştay, Tarım ve Orman Bakanlığı Tütün ve Alkol Dairesi Başkanlığı yetkililerinin, tütünün üretildiği merkezlerde kurulan kooperatifleşme süreciyle kendilerine yöneltilen soruları cevaplandırmasıyla sona erdi.

Kaynak : PHA
NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA