Güncel
Giriş Tarihi : 27-08-2021 13:44

Aydın: Yoksulluk sınırı altında ki sefalet ücretini kabul etmiyoruz - Videolu Haber

Adıyaman Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası Eş Başkanı İbrahim Halil Aydın, düzenledikleri basın açıklamasında, “Yoksulluk sınırı altında ki sefalet ücretini kabul etmiyoruz” dedi.

Aydın: Yoksulluk sınırı altında ki sefalet ücretini kabul etmiyoruz

 - Videolu Haber

Kent merkezinde yer alan Demokrasi Parkı önünde gerçekleştirilen basın açıklaması yaklaşık 25 kişinin katılımı ile yapıldı.

KESK adına Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası Eş başkanı İbrahim Halil Aydın, burada yaptığı açıklamasında; “5.5 milyon kamu emekçisini ve emeklisi olarak ailelerimizi de kattığımızda 20 milyonluk geniş bir kitlenin geleceğini doğrudan ilgilendiren “toplu sözleşme” görüşmeleri taraflar arasında varılan mutabakatla sona ermiştir. Hemen baştan ifade edelim ki, günlerce bizden ve tüm kamu emekçilerinden adeta kaçırılan,  kapalı kapılar ardında yapılan görüşmelerin ürünü mutabakatın adı ölümü gösterip sıtmaya razı etme mutabakatıdır. Yıllardır birikmiş hiçbir temel sorunumuzu çözmeyen, bir iki puanlık maaş artışları ve sonraki yıllara ertelenen vaatlerle cilalanan bir teklif mutabakatla sonuçlanmıştır. Ne yazık ki bugün ortaya çıkan tablo tam da budur” dedi.

Aydın, konuşmasının devamında ise, “Hükümet 12 Ağustos’ta yaptığı kamu emekçileri ve emeklikleri tarafından tepki ile karşılanan ilk teklifini yenilemek için 11 gün boyunca hiçbir adım atmamıştır. Yani ne çalışma bakanlığı yetkilileri ne de masada yetkili sıfatı ile oturan konfederasyon (Memur Sen) ve sendikalar kapalı kapılar ardında yürütülen müzakerelerin içeriği hakkında 11 gün boyunca tek bir cümle dahi etmemiştir. Kısacası 5,5 milyon kamu emekçisi ve emeklisi bir oldubitti durumu ile karşı karşıya bırakılmıştır. Bu durum bile tek başına 5,5 milyon kamu emekçisine ve emekliye verilen değeri ortaya koymaktadır. Pazartesi açıklanan mutabakat ise kamu emekçilerine, emeklilere verilen değeri gösteren bir belgedir” diye konuştu.

“Toplu sözleşme sistemi için mücadelemizi sürdüreceğiz”

Aydın, son olarak; “Biz her şeye rağmen sendika-konfederasyon olmanın gereğini yerine getirmeye devam edeceğiz. Hak ve çıkarlarını korumak ve geliştirmekle görevli olduğumuz 5,5 milyon kamu emekçisi ve emeklisinin sesi olmayı sürdüreceğiz. Bu görev ve sorumluluğun gereği olarak tüm kamu emekçilerini, kendilerine dayatılan sefalet-yoksulluk ve güvencesizlik mutabakatına karşı birlikte mücadele etmeye çağırıyoruz. Bizleri yıllardır siyasi iktidarın ve yine bu iktidarın hakem kurulunun iki dudağı arasından çıkacak kararlara mahkum eden mevcut sisteme karşı grev hakkı ile tamamlanmış gerçek toplu sözleşme sistemi için mücadelemizi sürdüreceğiz” ifadelerini kullandı.

Basın toplantısı, açıklamanın ardından sona erdi.


 

Kaynak : PHA
Haberin Videosu :
NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA