Advert
Güncel
Giriş Tarihi : 11-07-2021 14:14

Kıymaz, Van ve Hakkari gezi program değerlendirdi - Videolu Haber

GAP Gazeteciler Birliği Genel Başkanı Zeynel Abidin Kıymaz, Van ve Hakkari gezi programına ilişkin basın açıklamasında bulundu.

Kıymaz, Van ve Hakkari gezi program değerlendirdi - Videolu Haber

GAP Gazeteciler Birliği Genel Başkanı Zeynel Abidin Kıymaz açıklamasında, beraberinde en fazla şehit veren illerden gazete ve STK temsilcileri ile 40 yıldır çatışmanın sürdüğü Hakkari bölgesine 15 -21 Haziran tarihleri arasında GAP Gazeteciler Birliği olarak Hakkari iline gezi düzenlediklerini belirtti.

Kıymaz, "Hakkari gibi sancılı önemli terör olayları ile ilgili sık sık anılan kentte sağlanan huzur ve güven ortamını yerinde görmek incelemek ve yerinde soruna kavuşturmak bir sivil toplum kuruluşu olarak ziyaret ettik." dedi.

Gezinin yaklaşık bir hafta sürdüğünü anlatan Kıymaz, şöyle devam etti:

“Bu bölgeye PKK kan kusturduğu süreçten bu yana yaklaşık 40 yıllık bir zaman geçmiş ve bölge halkı baskı altında ve önemli sorunlar yaşamışlar. 3 bin 700 asker ve polisimiz şehit düşmüş burada İran ve Irak sırının bulunduğu bölgede asayişi uzun zamanda sağlanmaya çalıştığı bölgede birçok şehit vermişiz. Bu kadar ağır kayıp vermiş olan ilimizde sorunları yerinde incelemek üzere gittiğimizde bizde bir Hakkari imajı söz konusu idi. Fakat devlet karalılık gösterince güvenlik sağlandığına tanık olduk. Bölgede güven ve huzurun sağlanması hususunda siyasi kararlılık gösteren Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ a bölgeye 66 defa giden İçişleri Bakanımız Süleyman Soylu koruyuculara polislerimize askerlerimize teşekkür ediyorum.

Hakkari hasret kaldığı huzur ortamına kavuştuğuna tanık olduk. Hakkari cadde ve sokaklarında yürürken vatandaşlarda boynumuza sarılanlar oldu. Bizlere şimdiye kadar neden gelmediniz diye sitem ettiler. Ülkemizin bu sancılı bölgesinde huzur ve güvenin sağlanması hepimiz adına sevindirici fakat kırk yıldır sürekli terör olayları birinci derece gündem maddesi olduğundan dolayı diğer sorunlar biraz ötelenmiş bölgede bizim izlenimlerimizi kaleme aldık birinci öncelikli sorun işsizlik Hakkari’de Türkiye ortalamasında işsizlik var. Gençlerimiz kahvehanelere, kafelere doluşmuş durumda  onlara iş konusunda istihdam sağlamak gerekiyor. Hakkari’de hayvancılığın yaygınlaştırılması, turizmin geliştirilmesi buraya güvenlik sağlandıktan sonra caddelerin cazibesini attıracak. Diğer bir gözlemlediğimiz konu özel sektör burada Hakkari Şemdili dağlarında başlayıp bir maden sahasının Adıyaman Koçali’ye kadar uzanan çok kıymetli bir maden yatağı olduğunu keşfettik. Özel sektör orada çinko, bakır ve bir miktarda altın çıkarmış çıkarılan maden ocaklarına gittik.

Çok zor arazi koşularında bölgeyi gezdik. Dünya’nın sayılı çinko madenlerine sahip olduğumuza tanık olduk. Bu madende 600 kişinin istihdam edildiğini gördük. Devlet buraya el atarsa Maden Teknik Arama Enstitüsü ve madenle ilgili bakanlıklar buraları ihale eder veya kendisi işletmeye başlarsa Türkiye maden açısında imalatı ile önemli döviz girdisine tanık olduk. Petrol yatakları olduğu kanaatindeyiz bölgede sızma petrol aktığına tanık olduk. Güvenlik nedeni ile buralara gidilip kazılar yapılmamış ama  emperyalistler bu bölgedeki buralara iştahla bakıyorlar. Türkiye burada çok güzel bakır madenlerine sahip bu madenleri işletip burada işletmelere açılırsa Hakkari ailelerin burada çalışma imkanlarını olacağına inanıyoruz.”

Esnaf, sivil toplum kuruluşları ve kanat önderleri ile görüştüklerini ifade eden Kıymaz, “Bizden ortak bir istekleri oldu. Biz bu talepleri AK Parti Merkez Disiplin Kurulu Başkanı Ahmet Aydın ve  Cumhurbaşkanlığı Külliyesini ziyaret ederek Cumhurbaşkanı Baş Danışmanı Eski Kültür Bakanı Yalçın Topçu’ya bu tespitlerimizi ilettik. Bu tespitlerimizde birisi oradaki Sivil Toplum Kuruluşlarının istek ve talebi kayyum atanan belediyeler ile ilgili talepleri oldu onlarda kayyum atamasında vali atandığı zaman vatandaşların sorunları valiye götürmekte ürkek davrandıklarını söylediler. Bir sivil kanaat önderi oraya belediye başkanı olarak kayyum şekilde atandığında halka vatandaşlarla Sivil Toplum Kuruluşları ile belediye başkanının ilişkilerinin daha iyi olacağını devlet vatandaş ilişkilerine katkı sunacağını konusunda bize taleplerini ilettiler. Bizde bu talepleri ilgili mercilere ilettik. Hükümetimiz bu talep ve istek üzerine çalışma yaparlarsa memnun olacakları kanaatindeyiz.  Hakkari Valisi İdris Akbıyık dört yıldır orada görev yapıyor ve devlet vatandaş ilişkilerine katkı sunan birisi onda teşekkür ediyoruz.” dedi.

Kıymaz, tasarruf tedbirleri kapsamında yerel yönetimlerin belediyelerin yerel gazete, radyo ve televizyonlara ilan reklam ve bayram ilanı gibi verilmesinin tasarruf tedbirleri kapsamına alındığını belirterek, “Yerel gazeteye abone olma ilan verme gibi meseleler tasarruf tedbirleri kapsamına alınca zaten pandemi dolayı ekonomik sıkıntılar dolayı can çekişen yerel basın alınan bu tasarruf tedbirleri kararı ile büyük bir şaşkınlık ve sarsıntı geçirdi.” dedi.

Yerel gazetelerin zorlukla çıktığına değinen Kıymaz, açıklamasını şöyle tamamladı:

”Bu da yerel yönetimlerin ve belediyelerin şirketlerinin gazetelere abone olup ilan verme hususundaki destekleri ile birçoğu ayakta duruyordu. Tasarruf tedbirleri kapsamına alınması halkın haber alma hakkında bir nevi ambargo koyma gibi bir durum söz konusu oldu. Buradan bizim çağrımız gazeteler ekme ve su gibidir. Bilgi edinme konusunda ekmek sudan nasıl tasarruf olmayacaksa bilgi edinmeden de tasarruf olmaması gerekir diye düşünüyoruz. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’dan ve bakanlar kurulundan ricamız yeni bir bakanlar kurulu kararı ile belediyelerin yerel gazetelere abone olma ve ilan verme gibi meseleleri tasarruf tedbirleri çıkarılması konusunda talebimiz var. Aksi halde bu böyle devam ederse bin gazeteden 300 tane ülke genelinde yayın yapmaya başladı. Bu üçyüzün iki yüzü böyle devam ederse kapanacak o zaman bizler kapalı bir toplum haline geliriz. Gazetelerin yaşatılması halkın haber alma özgürlüğünün yaygınlaştırılması gerekir buda anayasal bir haktır. Bu hususta hükümetimizin duyarlı davranacağına inanıyoruz.”

 

Kaynak : PHA
Haberin Videosu :
NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA