Güncel
Giriş Tarihi : 08-07-2021 15:56

CHP Adıyaman İl Teşkilatı'ndan zam tepkisi - Videolu Haber

CHP Adıyaman İl Başkanı Mehmet Sırrı Burak Binzet, “Hayat pahalılığıyla işsizlikle yoksullukla borçlulukla açlıkla mücadelede iktidar tarafından yalnız bırakılan halk; ucube tek adam rejiminin yükünü artık kaldıramıyor.” dedi.

CHP Adıyaman İl Teşkilatı'ndan zam tepkisi - Videolu Haber

CHP Adıyaman İl Teşkilatınca ülkede yaşanan ekonomik çıkmaza ilişkin basın toplantısı gerçekleştirdi.

Parti binasında düzenlenen toplantıya, CHP Adıyaman İl Başkanı Mehmet Sırrı Burak Binzet, CHP Adıyaman Kadın Kolları Başkanı Songül Yavuz, CHP Adıyaman il Gençlik Kolları Başkanı Şeyhmus ve partililer katıldı.

“Ekonomik kriz buhrana dönüştü” 

Binzet, toplantıda yaptığı açıklamada, ülke olarak derin bir ekonomik buhranın içinden geçildiğini vurgulayarak, “Tam üç yıl önce, 2018 yılının temmuz ayında, ucube tek adam rejiminin resmen yürürlüğe girmesiyle birlikte yaşadığımız ekonomik krizin şiddeti arttı.

Kriz vatandaşlarımızın canını daha çok yakar hale geldi. Şahsım hükümetinin halkı Kovıd-19 salgını ile mücadelede yalnız bırakmasının ardından da bu kriz tam bir buhrana dönüştü. Geldiğimiz noktada milyonlarca emekçi memur çiftçi esnaf öğrenci buhranın ortasında yaşam mücadelesi veriyor. Milyonlar işsizlikle, hayat pahalılığıyla, yoksullukla borçlulukla ve maalesef açlıkla boğuşuyor.” dedi.

“Mazot gübre elektrik pahalanacak”

 “Halkımız bu sorunlarla boğuşurken, saraylarından ülkeyi yönetenler milyonların sırtına yeni yükler bindiriyor “ diyen Binzet, şöyle devam etti:

“Erdoğan’ın şahsım hükümeti miting meydanlarında “Temmuz ayında ekonomi şahlanacak” demişti ama temmuz ayı ile beraber zam yağmuru hızlandı anlaşılan o ki şahlanan yine milyonlar değil bir avuç imtiyazlı insan olacak. Çünkü saray halkın gerçeklerine ve ihtiyaçlarına tamamen sırtını dönmüş durumda.

1 Temmuz itibari ile elektriğe yüzde 15 doğalgaza, yüzde 12 sanayi kuruluşlarında kullanılan doğalgaza, yüzde 20 LPG’ye 0,60 TL öğrenci harçlarına ise yüzde 10 zam yapıldı. Son zamlarla birlikte sene başından beri elektriğe yüzde 22 doğalgaza, yüzde 20 zam uygulanmış oldu. Ucube tek adam rejiminin yürürlüğe girdiği günden bugüne elektrik faturaları sekiz kez doğalgaz faturaları da 13 kez zamlandı. İktidarın kurduğu bu bozuk düzen, vatandaşa sadece açlık işsizlik ve zam getirdi. Biz bu düzeni değiştireceğiz. Demokratik hukuk devletine son verip yerine şahsın hükümetini koyanların kurduğu bu düzeni değiştireceğiz. 

Saray rejiminin halkın sırtına yüklediği büyük yük ve ağır ekonomik yıkım, TÜİK’in artık makyaj tutmayan enflasyon verilerinde bile görülüyor. TÜİK’in açıkladı Haziran 2021 verilerine göre yıllık tüketici enflasyonu yüzde 17.53 ile son iki yılın zirvesine yükseldi. Üreticinin maliyetleri ise yıllık 42.89 artışla son 32 ayın zirvesinde. Bütün bu gelişmeler saray rejiminin yarattığı yıkımın halkın sırtına geri yükler bindireceğinin de işareti. Üretici ve tüketici enflasyonu arasındaki fark, bir süre sonra artan maliyetlerin tüketiciye yüksek enflasyon olarak döneceğini gösteriyor. Türk Lirası’nın döviz kurları karşısında sürekli değer kaybetmesi ise ithal girdiye mahkûm edilmiş çiftçimizin üreticimizin maliyetlerinin artacağının habercisi. Mazot pahalanacak gübre pahalanacak elektrik pahalanacak… Bunun üzerine bir de son zamlar önümüzdeki aylarda enflasyona yansıyacak. Açık olan bir şey var; o da saray rejiminin kurduğu düzen vatandaşın hayatını daha pahalı daha yaşanamaz hale getirecek.” 

“Saray yine kurnazlık peşinde“

Burak Binzet, “Saray rejimi bir yandan da yeni kurnazlıklar peşinde. Emeklilere memurlara ve kamu işçilerine verilecek enflasyon farkları Ocak-Haziran verileriyle belirlenmesine rağmen zamlar Temmuz’da geldi. Hayat pahalılığı almış başını giderken milyonlarca memurun emeklinin maaşlarına yapılacak enflasyon zammı sadece yüzde 8.45 oranında kalacak. Kamu işçilerinin alacağı zam bu oran etrafında belirlenecek.” dedi.

“Saray vatandaşın lokmasına dahi göz dikti”

Yurttaşlara “Porsiyonları küçültün” diyen sarayın vatandaşın lokmasını dahi göz diktiğini savunan Binzet, şöyle devam etti:

“Hayat pahalılığıyla işsizlikle yoksullukla borçlulukla açlıkla mücadelede iktidar tarafından yalnız bırakılan halk; ucube tek adam rejiminin yükünü artık kaldıramıyor. Şahsım düzeni devam ettiği müddetçe fakirleşmeye yoksullaşmaya geçim sıkıntısı yaşamaya devam edeceğiz. İktidarın siyasi ve ekonomik tercihleri bize bunları yaşamayı dayatıyor. Ama Türkiye bu düzene mahkûm değil.

Bu kötü gidişi biz değiştireceğiz. Türkiye’nin bütün bu sorunlardan kurtulabilmesinin yolu iktidar değişikliğinden geçiyor. Hiç kimsenin şüphesi olmasın, tek adam rejimine son verip halkın iktidarını kuracağız. Halkı zenginleştirecek olan, hayat pahalılığına son verecek olan, Güçlendirilmiş Parlamenter demokrasiyi kuracağız. Vatandaşa hesap vermeyi temeline alan demokratik hukuk devletini kurup, kamu kaynaklarını halk yararına kullanacağız.

Bizleri Meclis’e gönderdiğiniz fezlekeleriniz, tehditleriniz, zorbalıklarınız korkutamaz. Sayın Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’nun da söylediği gibi, zerre kadar çekinmiyoruz. Bu ülkede hep birlikte mutlu ve müreffeh bir yaşam süreceğiz. Biz hazırız. Türkiye’yi yönetecek kadrolar hazır. Türkiye artık kendisini yeniden kuracak, yeni bir iktidar ve güçlendirilmiş parlamenter demokratik sistem için sabırsızlanıyor. Halkımızın bu sabırsızlığına karşılık vermek için, hiç vakit geçirmeden hemen erken seçim istiyoruz.”

Kaynak : PHA
Haberin Videosu :
NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA