Advert
Güncel
Giriş Tarihi : 21-06-2021 10:06

Kabusa dönen Delta varyantına karşı uyarı

Avrupa'da bazı ülkelerde baskın hale gelerek endişe yaratan ve aşı olanların da ölümüne sebebiyet veren delta varyantı bilim dünyasında tartışılmaya devam ediyor. Prof. Dr. Derya Unutmaz, delta varyantına karşı Biontech'in Sinovac'tan daha etkili olduğunu belirterek, "Sinovac aşısı olan sağlık personeli ve 65 yaş üstüne, 3. doz Biontech olanağı bir an önce sağlanmalıdır" dedi.

Kabusa dönen Delta varyantına karşı uyarı

Almanya, İtalya, Belçika Portekiz gibi birçok Avrupa ülkesinde corona virüsünün delta varyantı ortaya çıktı. Aşıları etkisiz kıldığı konuşulan virüs için sağlık yetkilileri daha fazla önlem alınması gerektiği konusunda uyarılarda bulunuyor.

Endonezya'da Çin menşeili Sinovac aşısı olan 350 sağlık personelinin Kovid-19 testlerinin pozitif çıktığı haberleri, aşıların delta varyantı üzerindeki etkisi konusunda endişe yarattı.

Mikrobiyoloji uzmanı Dr. Tutku Taşkınoğlu, konuyla ilgili sosyal medyadan yaptığı değerlendirmesinde, “Endonezya’da Sinovac aşısı alan 350’den fazla doktor ve sağlık çalışanı pozitif. Çoğu asemptomatik ama bir kısmı yüksek ateş ve diğer semptomları yaşıyor. Veriler, delta varyantına sahip olduklarını gösteriyor.“ dedi.

“3. doz biontech yapılmalı 

Enfeksiyon hastalıkları ve bağışıklık sistemi alanında dünyada ABD'de Jackson Laboratuvarı Enstitüsü'nde baş araştırmacı olarak çalışmalarını yürüten Prof. Dr. Derya Unutmaz ise konuyla ilgili sosyal medya hesabından şu değerlendirmeyi yaptı:

“Sinovac aşısı olan sağlık personeli ve 65 yaş üstüne, 3. doz Biontech olanağı bir an önce sağlanmalıdır. Delta varyantına Sinovac büyük ihtimalle durduramıyor ama Biontech çok etkili. 2. doz Sinovac aşısından 1-6 ay sonra 3. doz Biontech veya başka bir aşı olunması uygundur.”

“Aşı olanlar korunur"

Biontech ve Sinovac aşılarını karşılaştıran Unutmaz, delta varyantına karşı Biontech aşısının etkisiz olduğu iddialarının doğru olmadığını belirterek, “Biontech aşısı özellikle 2. dozdan sonra, delta varyanta da aynı şekilde etkili. Bu varyant çok daha bulaşıcı ve tehlikeli, bunu defalarca söyledik, ama aşı olmayanlar için böyle! Aşı olanlar alpha, beta, gamma varyantlarına karşı da korunur” diye kaydetti.

“Sinovac olanlara Biontech öneriyorum" 

Hong Kong'da yapılan bir çalışmayı örnek gösteren Unutmaz, “Biontech aşısının Sinovac'a göre çok daha yüksek antikor yaptığı yayınlandı. Gerçi aylardır bildiğimiz, söylediğimiz durumun bir teyidi. Bundan, Sinovac olan risk grubundakilerin 3. doz Biontech olmasını tavsiye ediyorum-bulaştırmayı da önlüyor.” dedi.

Kaynak : PHA
NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA