Güncel
Giriş Tarihi : 06-06-2021 17:16   Güncelleme : 07-06-2021 10:32

Dünya'nın 8. Harikası Nemrut Dağı’na ziyaretçi akını

Adıyaman’ın Kahta ilçesinde kademeli normalleşme sürecinin başlamasının ardından ilk cumartesi günü Nemrut Dağı ziyaretçi akınına uğradı.

Dünya'nın 8. Harikası Nemrut Dağı’na ziyaretçi akını

Koronavirüsle mücadele kapsamında kademeli normalleşme sürecinin başlamasıyla güneşin batışını izlemeye gelen yabancı turistlerin yanı sıra yerli ziyaretçiler de Kahta’nın 2206 metre yüksekliğinde yer alan Dünyanın 8. Harikası Nemrut Dağı'na yoğun ilgi gösterdi.

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) tarafından Dünya Kültür Mirası Listesi'nde yer alan Adıyaman'ın Kahta ilçesi sınırlarındaki Nemrut Dağı, koronavirüs tedbirleri kapsamında Cumartesi günleri uygulanan sokağa çıkma kısıtlamasının kaldırılmasıyla tekrar ilgi odağı olmaya başladı. Kısıtlamanın kalktığı ilk hafta sonunda bir günde yaklaşık 800 kişi Nemrut Dağı’nı ziyaret etti.

Yerli ve yabancı turistler, doğal güzelliği ve tarihi dokusunun yanında aynı zamanda da dünyada güneşin doğuşunun ve batışının en güzel izlendiği yer olan Nemrut Dağı’nı gezdi.

İlk defa Nemrut Dağı’na geldiklerini ifade eden yerli ziyaretçiler; "Buradaki doğal güzelliklere hayran kaldık. Açıkçası bu kadarını beklemiyorduk. Dağa çıkarken biraz zorlandık fakat netice mükemmel olunca değdi buna. Güneşin batışına hayran kaldık. Fırsatımız olursa tekrar gelmeyi de düşünüyoruz. Buradaki tarihi havanın herkes tarafından görülmesini de tavsiye ediyoruz." ifadelerini kullandı.

Cep telefonlarıyla fotoğraf ve video çekerek, güneşin batışını ölümsüzleştiren ziyaretçiler, daha sonra da tarihi Cendere Köprüsü, Arsemia, Eski Kahta Kalesi ve Karakuş Tümülüsü'nü de ziyaret etti.

 

Kaynak : PHA

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA