YAMANMEDYA BASIN YAY. SİNEMA REK. VE ORG. ETİC. MAT.SAN. VE LTD. ŞTİ.
Advert Advert
Güncel
Giriş Tarihi : 11-04-2021 13:40

Definecilerin tahrip ettiği Palanlı Mağarası turizme kazandırılacak

Adıyaman Valisi Mahmut Çuhadar, tarihi rivayetlere göre geçmişi 40 bin yıl öncesine dayanan ve defineciler tarafından tahrip edilen Palanlı Mağarasını inceledi. Vali Çuhadar, "Turizm Sektörünün Canlandırılması Projesi (İPA) kapsamında, tarihi alanın çevre düzenleme çalışmalarını ziyaretçi karşılama merkezi ile patika yollar yapacağız." dedi.

Definecilerin tahrip ettiği Palanlı Mağarası turizme kazandırılacak

Adıyaman Valisi Mahmut Çuhadar, tarihi 40 bin yıl öncesine dayanan ve defineciler tarafından tahrip edilen Palanlı Mağarasını inceledi.

Adıyaman–Çelikhan Karayolunun 10'uncu kilometresinde bulunan ve defineciler tarafından sprey boyalar ile tahrip edilen mağara içinde kaçak kazı yapanlar tarafından duvarlarındaki geyik, dağ keçileri ve insan figürleri de sökülerek çalınan Palanlı Köyü sınırları içerisinde yer alan ve arkeolojik sit alanı olarak tescillenen Palanlı Mağarası'nda Vali Mahmut Çuhadar, incelemede bulunarak Müze Müdürü Mehmet Alkan’dan bilgi aldı.

Palanlı vadisinde yer alan mağaraya ulaşmak için 200 metrelik dik ve sarp kayalıkları tırmanarak çıkan Vali  Çuhadar, mağarada çizilen keçi figürlerini inceledi.

"Yerli ve yabancı turistlerimizi Adıyaman’ın tarihi ve doğal güzelliklerini görmeye davet ediyorum"

Tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yaparak bu uygarlıkların kalıntılarını taşıyan, zengin tarihi,  doğal ve kültürel değerleri ile tarih sahnesindeki yerini alan Adıyaman’ın il geneline yayılmış 300'e yakın kültür varlıkları ile adeta açık hava müzesi konumunda olduğunu belirten Vali Çuhadar, şu ifadelere yer verdi:

"Adıyaman, Anadolu coğrafyasında birçok uygarlığın büyüleyici kalıntılarına ev sahipliği yapan bir kültür ve turizm kentidir. Bu önemli tarihi merkezlerden biride bugün ziyaret ettiğimiz ve 40 bin yıllık bir geçmişi olduğu rivayet edilen tarihi Palanlı Mağarasıdır. Paleolotik döneme ait olan ve arkeolojik sit alanı olarak tescillenen Palanlı Mağarasını turizme kazandırmak ve burayı bir çekim merkezi haline getirebilmek amacıyla Adıyaman’da Turizm Sektörünün Canlandırılması Projesi (İPA)  kapsamında, tarihi alanın çevre düzenleme çalışmalarını,  ziyaretçi karşılama merkezi ile patika yollar yapacağız. Bu proje kapsamında ayrıca, ilimizdeki 9 tarihi ören yerinin de çevre düzenlemesi çalışmalarını yapıyoruz. Böylece Adıyaman'da turizmden elde edilen katma değerin artırılmasını hedefliyoruz. Yerli ve yabancı turistlerimizi sevginin, kardeşliğin ve barışın timsali Adıyaman’ın tarihi ve doğal güzelliklerini görmeye davet ediyorum."

Kaynak : PHA
NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA