Güncel
Giriş Tarihi : 09-02-2021 14:42

Uzm. Dr. Başay: Tıbbi destek şart

Sigara bağımlılığının hastalık olarak kabul edilmesi gerektiğini söyleyen Göğüs Hastalıklar Uzmanı Dr. Nihal Başay, “Tıbbi destek muhakkak alınmalı. Sigarayı bırakmak için alternatif yöntemlere başvuranların tekrar sigaraya başlama oranları tıbbi destek alanlara göre daha yüksek.” dedi.

Uzm. Dr. Başay: Tıbbi destek şart

Dünya üzerinde yaşayan insanların sağlığını tehdit eden en önemli etkenlerden biri sigara ve tütün ürünleri kullanımı.

Sigaranın zararları konusunda toplumsal farkındalık oluşturmak ve davranış değişikliğini sağlamak amacıyla Dünya Sağlık Örgütü tarafından 1987 yılında 9 Şubat ‘Dünya Sigarayı Bırakma Günü’ olarak kabul edildi. Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Nihal Başay sigarayı bırakmanın insanın kendisi için verebileceği en önemli karar olduğuna dikkat çekti.

Sigarayı bırakmada en önemli adımın karar vermek olduğunu belirten Başay, bu kararı verdikten sonra destek almak gerektiğini, bu desteğin motivasyon yada ilaç desteği olabileceğini ifade etti.

“Sigara azaltılarak bırakılmaz”

Başay, sigarayı bırakmaya karar veren kişinin mutlaka doktora başvurması gerektiğini söyledi.

Sigaranın azaltılarak bırakılamayacağını dile getiren Uzm.Dr.Başay, “Sigaradan kurtulmanın tek çözümü birden bırakmaktır. Sigara bağımlılığı bir hastalık olarak kabul edilmeli ve tıbbi destek mutlaka alınmalıdır. Alternatif yöntemlere başvuranların tekrar sigaraya başlama oranları tıbbi destek alanlara göre daha yüksektir. Kaliteli yaşam, sağlıklı nefes ve pek çok hastalık riskini yok etmek için sigarayı bırakmak şarttır.” ifadelerini kullandı.

“Sigarayı bırakmaya karar veren kişi ne yapmalı?”

Sigarayı bırakmaya karar veren kişinin etrafında içmeyi motive eden kül tablası, çakmak, sigara paketi gibi malzemelerden uzak durması gerektiğine dikkat çeken Başay, “Sigarayı bırakma sürecine giren kişi bol su içmeli, diyet ve spor yapmalı. Özellikle de sigarayı bırakmaktan vazgeçiren etken kilo alımı olduğu için kişinin sağlığına daha dikkat etmesi gerekir. Sigarayı bırakan kişilerin içme isteği akıllarına gelince farklı aktiviteleri yapmaları oyalanmaları açısından faydalıdır. Örneğin eli meşgul etmek için kalemle oyalanmak, bulmaca çözmek gibi bir şeylerle uğraşmak kişiyi oyalayabilir.” diye konuştu.

Kaynak : PHA
NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA