Güncel
Giriş Tarihi : 05-02-2021 13:42

Başkan Binzet: Laiklik vicdan ve din özgürlüğüdür

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adıyaman İl Başkanı Mehmet Sırrı Burak Binzet, laiklik ilkesinin kabulünün 84. yıl dönümü nedeniyle açıklamada bulundu.

Başkan Binzet: Laiklik vicdan ve din özgürlüğüdür

Binzet, yaptığı yazılı açıklamada, laiklik ilkesinin anayasaya girişinin 84.yıl dönümünde laikliğin, yalnız din ve dünya işlerinin ayrılması olmadığını laikliğin bir vicdan meselesi olduğunu ifade etti.

"Laiklik, tüm yurttaşların vicdan, ibadet ve din özgürlüğü de demektir"diyen Binzet, şunları kaydetti:

"Her dine ve inanca saygı duymak ve de en önemlisi siyasi arenada bu inanışı referans almamaktır. İşte bu günlerde devleti çöküş noktasına getiren tam laikliğin altını çizdiği ve önlemini almaya çalıştığı sorunlar değil mi? Türkiye Cumhuriyeti olarak bize sunulan bu kavramın hakkını vermeliydik ve vermeliyiz. Hukuk, hak, demokrasi ve beraberinde ekonomi ve vicdanların çöktüğü bu yıllarda bu kavramı yeniden düşünmeliyiz. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün değerli cümleleriyle bitirmek isterim; din ve mezhep herkesin vicdanına kalmış bir iştir. Hiç kimse hiçbir kimseyi, ne bir din, ne de bir mezhebi kabul etmeye zorlayabilir. Din ve mezhep hiçbir zaman politika aleti olarak kullanılamaz."

Kaynak : PHA
NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA