Güncel
Giriş Tarihi : 25-01-2021 18:52

CHP'li Buluş: Bu süreçte halk değil, devlet fedakarlık yapsın

CHP Adıyaman Merkez İlçe Başkanı Hüseyin Buluş, şarkıcı Serdar Ortaç’ın bir kamu bankasından aldığı kredinin devlet yetkilileri tarafından 8 ay ertelenmesine tepki gösterdi.

CHP'li Buluş: Bu süreçte halk değil, devlet fedakarlık yapsın

Başkan Hüseyin Buluş, 2020 yılından bugüne devam eden Kovid-19 virüsü nedeniyle halkın bütün katmanlarında maddi sıkıntılar yaşanırken, şarkıcı Serdar Ortaç’ın bir kamu bankasından aldığı kredinin devlet yetkilileri tarafından 8 ay ertelenmesine tepki gösterdi.

Ülkemizin 81 ilinde halkın geçim sıkıntısı çektiği bir dönemde bir sanatçıya iltimas tanınmasını sert bir dille eleştiren Buluş, herhangi bir vatandaşın bir kamu bankasına ödemesini yapmaması halinde hacizle karşılaya kalacağını hatırlatarak, hükümete yakınlığı olan bir sanatçıya yönelik yapılan bu iltimasın hiçbir şekilde kabul edilemeyeceğini vurguladı.

"Vergi borcunu neye dayandırdıkları bilinmez ama tam 8 ay ertelediler”

Buluş, koronavirüs sürecinin ülkede devam ettiği bu günlerde esnafın, emeklinin ve bütün vatandaşların maddi sıkıntılarla karşı karşıya kalmasına rağmen AK Parti hükümetine mensup olan yetkililerin hiçbir kısıtlama yapmadan hayatlarını sürdürdüğünü belirterek şöyle devam etti:

"Son bir yıldır halkımız çok zor bir sürecin içerisine girmiş bulunmakta. Ne yazık ki, halkımız cumhuriyet tarihinin en büyük ekonomik krizi ile mücadele etmeye çalışıyor. Evlerinde kısıtlayamaya giden vatandaşın artık dayanacak bir hali kalmadı.

Dünyanın birçok ülkesinde devlet yetkilileri virüs konusunda halklarına alternatifler sunarak, onları vergilerden muaf ettiler. Türkiye’de ise vergi kalemlerine her gün yenisi ekleniliyor.

Ancak hükümete yakın olduğunu her defasında dile getiren popçu Serdar Ortaç bir kamu bankasından kredi aldı. Normalde 1 ay gecikince haciz gelen vatandaştan farklı olarak Serdar Ortaç’ın vergi borcunu neye dayandırdıkları bilinmez ama tam 8 ay ertelediler. Böyle bir durumun kabul edilir bir yanı olmaz. Halkımız şuanda evine ekmek götüremediği gibi esnafımız bitmiş durumda. Adıyaman merkezde ve ilçelerimizde esnaflarımız iflas ettiği gibi geride ödeyemeyecekleri bir borcu bırakmak zorunda kaldı. Halbuki AK Parti hükümetinin şaşalı bir şekilde yaşayan sanatçılara el uzatması yerine halkın can damarı olan esnafa el uzatması gerekirdi. Bu süreci oldukça kötü yöneten hükümetin acilen esnafın sicil borçlarını affetmesi gerekiyor.

Ayrıca 1 yıl boyunca borçlanan esnafın yeniden ayağa kalması için onlara hibe desteğinin biran önce verilmesi gerekiyor. Vergilere eklenilen TRT payı, kayıp kaçak bedelleri gibi ek ödemeler esnaftan alınmamalıdır. Tarlasındaki hububatı borçlarla karşılayan çiftçilere yönelik olarak da acilen yardım paketleri oluşturulmalıdır. Ancak görünen tabloya bakıldığında Serdar Ortaç’ın borcunu 8 ay erteleyen AKP hükümeti ne yazık ki, çiftçilerin borçlarından dolayı onların hacizli olmasına göz yumuyor. Bugün AK Partili siyasilerin bütün yakınları bir devlet kurumunda iş bulabilirken, ne yazık ki 1 milyon 300 bin üniversiteli iş bulmadığı için işsiz olarak gezmek zorunda kalıyor. Bizler bu süreci yakından takip ettiğimiz gibi halkın bütün katmanlarını memnun eden adımların atılmasını bekliyoruz. Bu süreçte halk değil, devlet fedakarlık yapsın."

Kaynak : PHA
NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA