Güncel
Giriş Tarihi : 04-01-2021 14:52

74. Verem Savaşı Eğitim ve Propaganda Haftası

Adıyaman İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Erdoğan Öz, 74. Verem Savaşı Eğitim ve Propaganda Haftası nedeniyle açıklamada bulundu.

74. Verem Savaşı Eğitim ve Propaganda Haftası

Adıyaman İl Sağlık Müdürü Uzm.Dr.Öz, açıklamasında,Verem (Tüberküloz) hastalığının, "Mycobacterium Tuberculosis" basili tarafından oluşturulan ve solunum yoluyla bulaşan bir hastalık olduğunu kaydetti.

"Tüberküloz, dünya genelinde en çok ölüme yol açan ilk 10 sebepten biri"

Veremle ilgili toplumun bilgilendirilmesi ve bu hastalığa karşı bütün kesimlerin dikkatinin çekilmesi amacıyla her yıl ocak ayının ilk pazar gününden başlayan haftanın Verem Savaşı Eğitim ve Propaganda Haftası olarak belirlendiğini ifade eden Uzm.Dr. Öz, açıklamasını şöyle sürdürdü:

"Bu yılda 03-09 Ocak 2021 tarihleri arasında "74. Verem Savaşı Eğitim ve Propaganda Haftası" çerçevesinde düzenlenmektedir.Tüberküloz (verem) halen dünya genelinde önemli bir sağlık problemidir. Dünya nüfusunun yaklaşık dörtte biri verem mikrobu ile enfektedir. Bu insanların yüzde 10’unda yaşamlarının bir döneminde verem hastalığının ortaya çıkacağı düşünülmektedir. Tüberküloz (TB) erkeklerde kadınlardan daha sık görülmektedir ve çoğunlukla ekonomik olarak üretken yaş grubundaki erişkinleri tutmaktadır. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) “Küresel Tüberküloz 2020 Raporu”na göre dünya genelinde tüberküloz görülme sıklığı ve tüberkülozdan ölümler (insidans ve mortalite hızları) düşmektedir. Buna rağmen küresel tüberküloz yükü halen çok yüksektir.

Dünya genelinde 2019 yılında 10 milyon yeni tüberküloz hastası ortaya çıkmıştır. Bunların yaklaşık 5.7 milyonu erkek, 3 milyonu kadın ve 1 milyonu çocuktur.(15 yaş altı) Tüberküloz hastalarının üçte ikisi 8 ülkededir.(Hindistan, Çin, Endonezya, Filipinler, Pakistan, Nijerya, Bangladeş,  ve Güney Afrika) Tüberküloz, dünya genelinde en çok ölüme yol açan ilk 10 sebepten birisidir. Aynı zamanda, tek bir bulaşıcı ajandan ölümlerde en üst sırada gelmektedir. Tedavi edilmezse tüberküloz hastalarında ölüm oranı yüksektir.

Yapılan çalışmalarda tedavi edilmeyen balgam yayması pozitif akciğer TB olgularının yüzde 70’inin 10 yıl içinde hayatını kaybettiği saptanmıştır. Dünyada 2010-2016  yılları arasında TB tedavisi ile 53 milyon hayat kurtarılmıştır. 2017 yaklaşık 558 bin  olgu Rifampisin dirençlidir; bunların yüzde 82’si çok ilaca dirençli (ÇİD-TB) hastasıdır. Dirençli olguların yaklaşık yarısı Hindistan(yüzde 24),Çin(yüzde 13) ve Rusya Federasyonundadır.(yüzde10)  ÇİD-TB olgularında Dünya genelinde tedavi başarı olanları düşüktür( yüzde55). DSÖ tarafından tüm ülkeler için tahmini tüberküloz insidans (estimadet incidence) ve mortalite hızları hesaplanmaktadır. Türkiye’nin tahmini TB  insidansı hızı yüz binde 17, TB mortalite hızı yüz binde 0,53’tür."

"Veremin teşhis ve tedavisi ücretsizdir"

BCG aşısı özellikle çocuklarda kanla yayılan ve ağır seyreden(menenjit ve miliyer TB) verem hastalığını önlemede çok etkili olduğunun altını çizen Uzm. Dr.Öz, "Ülkemizde BCG aşısı doğumdan sonra 2. ayını bitiren bebeklere Toplum Sağlığı Merkezlerinde ve aile hekimlerimizce yapılmaktadır.Verem hastalığının genel belirtileri arasında halsizlik, iştahsızlık, kilo kaybı, ateş, gece terlemesi, çocuklarda kilo alamama bulunmaktadır. Akciğer tüberkülozunda; öksürük, balgam, öksürükle kan tükürme, göğüs-sırt-yan ağrısı, nefes darlığı şikâyetleri görülmektedir. İki-üç haftadan uzun süren öksürüğün olması durumunda veremden şüphelenmek gerekir. Bu yakınmaların başka çok hastalıkta da rastlanabilmesi nedeniyle, bu tür şikayetleri olanların aile hekimlerine ya da en yakın İlçe Sağlık Müdürlüğü Verem Savaşı Birimlerine (Dispanserlerine) müracaat etmesi gerekmektedir.

Toplum Sağlığı Merkezi Verem Birimlerinde (Verem Savaşı Dispanserleri) veremin teşhis ve tedavisi ücretsizdir. Tedavi standarttır. Tedavide verilen ilaçların düzenli içilmesi çok önem taşır. Çünkü hastaların bir kısmı tedaviyi terk etmekte ve toplumda basil saçmayı sürdürmektedir. Hastanın ilaçlarını içtiğinden emin olmak için her doz ilacı sağlık personeli gözetiminde alması en uygun yoldur. Buna Doğrudan Gözetimli Tedavi (DGT) denilir. Tedaviyi sonlandırana kadar özenle sürdürmek gerekir."

Uzm. Dr. Öz, bu hafta boyunca, kent genelindeki sağlık kuruluşları tarafından halkın sağlık eğitimine yönelik olarak Kovid-19 pandemi tedbirleri çerçevesinde çeşitli eğitim toplantıları düzenleneceğini ve tüberküloz (verem) hastalığı ile ilgili afişlerin gerekli alanlarda hazır bulundurulacağını kaydetti.

Kaynak : PHA
NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA