Güncel
Giriş Tarihi : 23-12-2020 16:48

Yerli aşıda 'Adıyaman' umudu

Adıyaman'da, TÜBİTAK'ın desteklediği proje kapsamında 1 Nisan'da başlatılan serum ihracatı yapan Vetal A.Ş. laboratuarlarında 'Covidsera' ismini verdikleri Kovid-19 serumu çalışmasında başvuru sürecinin devam ettiğini ve tesiste Faz-1 insan klinik çalışmalarına başlanması bekleniyor.

Yerli aşıda 'Adıyaman' umudu

1 Nisan'da Vetal A.Ş. laboratuarlarında 'Covidsera' ismini verdikleri Kovid-19 serumu çalışmasının başlamasıyla atlar, kendilerine enjekte edilen cansız Kovid-19 virüsünü 45 günlük süreçte antikora dönüşmüştü.

Adıyaman Üniversitesi akademisyenler tarafından yakından takip edilen yerli aşı çalışmada 2 tesis için insan deneylerine geçme yolunda gerekli olan güvenli üretim onayının verildi.

ABD ve Çin'in ardından 3. ülke konumunda olan Türkiye'de 2 tesis için insan deneylerine geçme yolunda gerekli olan güvenli üretim onayının verildiğini, 1 tesisin de başvuru sürecinin devam ettiği öğrenildi. Aşı geliştirmeyle ilgili 17 proje bulunurken Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, 2 tesis için insan deneylerine geçme yolunda gerekli olan güvenli üretim onayının verildiğini, bir tesisin de başvuru sürecinin devam ettiğini belirtti.

Faz-1 insan klinik çalışmalarının başlayacağını duyuran Bakan Varank,"Tekirdağ ve Adıyaman'da bulunan bu tesislerde, adenovirüs ve inaktif aşı adayları dünya standartlarında üretilecek ve Faz-1 insan klinik çalışmalarına başlanacak. Diğer yenilikçi aşı adaylarının da en kısa zamanda faz çalışmalarını başlatmayı planlıyoruz. Yürüttüğümüz toplam aşı projesi sayısına göre ABD ve Çin'in ardından 3. ülke konumundayız."ifadelerini kullandı.

 

Kaynak : PHA
NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA