Advert
Güncel
Giriş Tarihi : 06-10-2020 14:15

Vali Çuhadar: Vaka sayısı bakımından Türkiye rekoru kırılmış gibi algılandı

Adıyaman Valisi Mahmut Çuhadar, Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca'nın 'Adıyaman ili Türkiye genelinde kitlesel bağışıklığın en yüksek kenti' şeklindeki ifadesine ilişkin açıklamada bulundu.

Vali Çuhadar: Vaka sayısı bakımından Türkiye rekoru kırılmış gibi algılandı

Vali Çuhadar, yaptığı açıklamasında, "Sayın sağlık bakanımızın açıklaması sanki Adıyaman'da Türkiye vaka sayısı bakımından Türkiye rekoru kırılmış gibi algılandı. Adıyaman'ımızda bağışıklık oranının Türkiye ortalamasının üzerinde birinci sırada olduğunu teyit eden bir açıklamaydı. Adıyaman'daki vaka sayısının en üst düzeyde olduğunu açıklayan bir açıklama değildi."dedi.

Bizler virüs çıktığı andan itibaren bugüne kadar Adıyaman ilinde alınması gereken bütün tedbirleri aldıklarını anlatan Vali Çuhadar, mart ayından bugüne kadar İl Hıfzıssıhha Kurulu kararları olarak 206 karar aldıklarını belirtti.

"Karantinaya alınan yerleşim sayısı 4 bin 710"

Vali Çuhadar, 206 kararla alınması gereken bütün tedbirleri aldıklarını belirterek, şunları söyledi:

"İşyeri denetleme ekiplerimiz karantinada olan evlerin denetlenmesi ekibimiz sağlık filyasyon ekiplerimiz ayrı ayrı çalışmalarına devam etmektedir. İşyeri denetim ekibinden  bin 745 personelimiz karantinada olan vatandaşların, denetim ekibinde 837 personel filyasyon ekiplerinde bu tamamen sağlık çalışanlarından oluşuyor. 362 personelimiz görev icra etmektedir. Hali hazırda ilimizde karantinaya uymayan vatandaşlarımızın devlet yurtlarına zorunlu, mecburi ikametleri uygulaması sürmektedir. Bu şekilde yurda yerleştirilen kişi sayısı şuanda 7'dir. Ayrıca yine pandeminin başladığı mart ayından günümüze kadar karantinaya alınan yerleşim sayısı 4 bin 710 tekrar etmek gerekirse Adıyaman ilinde pandeminin önlenmesi ve kontrol altına alınması hususunda bütün kararlar kararlılıkla alınmakta ve icra etmektedirler."

"12 bin vatandaşa, 11 milyon 736 bin TL ceza uygulandı"

Vali Çuhadar, "Kararlara uyma noktasında maalesef burada bir sıkıntı var. Ancak onu da sahadaki denetim ekipleriyle gideriyoruz."dedi.

Vatandaşlara uyarıda bulunan Vali Çuhadar, sözlerini şöyle tamamladı:

"Tekrar rica ediyorum pandemi kurallarına kendi sağlıkları için, ailelerinin sağlıkları için, çocukların, yaşlıların sağlıkları için pandemi kurallarına maske, mesafe ve hijyen kurallarına harfiyen riayet etmeleri gerekiyor. Yine bu zamana kadar 11 bin 599 yani yaklaşık 12 bin vatandaşımıza 11 milyon 736 bin Türk lirası tutarında maske cezası kesilmiş yine bir çok işyeri denetlenmiş ve 101 işyerine uyarma cezası suç duyurusunda bulunan kişi sayısı 54 işyeri sayısı 2. pandemi kurallarına uymayanlar ilgilide gerekli tedbirleri ve cezai işlemleri icra etmekteyiz. "

Göğüs Hastalıkları Uzmanı Doktor Ramazan Çelik ise hastalarının büyük ölçüde maske takmadıklarını belirterek, hatta polikliniğe girip muayene olmadan önce maskesini çıkartan hastalarında olduğunu ifade etti.

Çelik, kitle bağışıklığının artış sebebinin, Adıyaman halkının birbirlerine olan bağlılığından kaynaklandığını ileri sürdü.

"Kitlesel bağışıklığın sebebi vatandaşlarımızın birbirileri olan aşırı düşkünlüğü"

Bölgede mümkün olduğu kadar taziye evlerinde yoğun ziyaretçi olması, düğünlerde ve nişan törenlerinde dışarıda yada düğün salonlarında halkın gereken dikkati etmemesinden kaynaklı kitle bağışıklığının daha da artmasına neden olduğuna dikkat çeken Uzm. Dr. Çelik, açıklamasına şöyle devam etti:

"Bu kitle bağışıklığın olması nedeni toplu bir şekilde 10, 20, 30,40 veya yüzlerce kişinin bir arada aynı ortamda kapalı ortamda açık ortamda bulunmasından ve birbirileri ile temasların artmasından hoş geldin güle güle el sıkışmaya veya yanak yanağa öpüşmenin şu dönemde  olmaması gerekiyor. Kitlesel bağışıklığın sebebinin ilimizde vatandaşlarımızın birbirileri olan aşırı düşkünlüğüdür.Yaşlı hastalarımız veya okuma yazması olmayan hastalarımızda yakınları tarafından tam olarak bilinçlendirilmiyor. Bu nedenle gerçekten hem kırsal hem de şehir bölgesinde ve ilçelerde filyasyon ekiplerinin bu kadar çalışmaların olmasına rağmen yine de vaka sayısı arttı. Vaka sayısının artmasına rağmen yine de son 2 hafta içerisinde hastalığı geçiren insanlarda hafif geçirme semptomları meydana geliyor ama yine de bu hastaların direnç kazanması veya hastanın birbirilerine bulaştırma şeklini azaltmıyor."

Vatandaşlardan Ahmet Çincan da, sosyal mesafenin korunduğu taktirde vakanın artık yavaş yavaş azalması gerektiğini düşündüğünü belirterek, "Sağlık Bakanı bir açıklamada bulundu. Bayburt'ta en düşük vakaların oluştuğu ve Adıyaman'da en yüksek seviyelerde vakaların görüldüğü düşünülmektedir. Bu konuyla ilgili çalışmalar devam ediyormuş vatandaşlar bu vakaların artışıyla tedbirli davranıyor tabi ki; insanlar maskelerini takınca, sosyal mesafelerini korursa artık yavaş yavaş azalması gerektiğini düşünüyorum."dedi. 

"Yazılan cezaların hattı hesabı yok"

Selahattin Aslan ise, devletin çok güzel tedbirler aldığını belirterek, "Adıyaman Valiliği olsun, Adıyaman Belediyesi olsun ama vatandaşlarımızın çoğu bu tedbirlere uymuyor şuanda her sokak başında iki polis durmakta ama hala vatandaşlarımız maske takmamakta ısrarcılar. Zaten yazılan cezaların haddi hesabı yoktur. Ama hala vatandaşlarımız tedbirlere uymuyorlar. "diye ifade etti.

"Kurallara uymuyoruz"

Yunus Emre Doğan'da virüsün çıktığı ilk dönemlerde dikkate almadıklarını ifade ederek, "Adıyaman biraz kurallara uymuyor maalesef öncelikle ilk başladığı dönemlerde çok fazla dikkate almamıştık ama sonrasında işin ciddiyetini anladığımız zaman bundan sonra önlem alacağız ama iş işten geçti sanırım vakaların düşmesi baya zaman alacak. Maske, sosyal mesafe, hijyen ve çok fazla kalabalığa girmemek lazım tabi bu anlamda ilin önde gelenleri ciddi önlemler alması gerekiyor. Belki bir sokağa çıkma yasağı düşünebilir mi? Biraz sert olur ama seçenekler arasında olabilir. Uyarılar yapılıyor sürekli belediye, haberler basın tarafından sürekli yapılıyor kurallara uymamız noktasında maalesef uymuyoruz."dedi.

"Adıyaman halkı maalesef çok duyarsız"

Ali Coşkun ise, "Adıyaman bağışıklık olarak çok yüksek ama Türkiye genelinde bağışıklık çok düşük Adıyaman'da da 2.5 olarak görünüyor. Bu çok yetersiz korona konusunda Adıyaman halkı maalesef çok duyarsız. Bana bir şey olmaz, inanmıyorum tarzında maalesef. Adıyaman Türkiye ortalamasının çok üzerinde yani il bazında nüfusa oranla en yüksek illerin başında geliyor. Bu konuda Adıyaman halkının çok daha duyarlı olması gerekiyor."şeklinde ifade etti.

Kaynak : PHA

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA