Advert
Güncel
Giriş Tarihi : 05-10-2020 17:45

Eğitim-Sen'den 5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü kutlaması

Adıyaman Eğitim-Sen Şube Başkanı Abdullah Demir ve yönetim kurulu üyeleri, 5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü nedeniyle okulları ziyaret ederek, öğretmenlere karanfil sundu.

Eğitim-Sen'den 5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü kutlaması

Demir, yaptığı açıklamada, 5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü'nde dünyanın dört bir yanında, gelecek nesillerin emanet edildiği öğretmenlere duyulan saygının en güzel örneklerine tanıklık ettiğini söyledi.

"Öğretmenler krizde öncülük ediyor, geleceği yeniden hayal ediyor” 

5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü'nü Türkiye’den sadece Eğitim Sen’in üyesi olduğu Eğitim Enternasyonali’ne üye 100'den fazla ülkede eş zamanlı olarak kutlandığını belirterek Demir, şu ifadeleri kutlandı:

"Dünya Öğretmenler Günü'nün geçmişi, uluslararası öğretmen örgütlerinin katkılarıyla 5 Ekim 1966 tarihinde ILO ve UNESCO tarafından Öğretmenlerin Statüsüne İlişkin Tavsiye Kararı’nın alınmasına dayanıyor. "Öğretmenlerin Statüsü Tavsiye Kararı", öğretmenlerin konumlarını güçlendirmeyi, haklarını geliştirmeyi ve korumayı amaçlarken, aynı zamanda uluslararası düzeyde yapılmış bir toplu sözleşme niteliği taşıyor. Bu yıl 5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü kutlamalarında, dünya genelinde pandemi nedeniyle eğitim hakkını kullanmakta güçlük çeken 1,5 milyar öğrenciye erişebilmek için toplumsal ve tarihsel bir rol oynayan öğretmenlere dikkat çekilmesi amaçlanıyor. "Öğretmenler krizde öncülük ediyor, geleceği yeniden hayal ediyor” teması öne çıkarılarak “Öğretmenlerin Statüsü Tavsiye Kararı”nın altı kalın çizgilerle çiziliyor. Türkiye’deki öğretmenlerin hakları ise söz konusu kararın oldukça gerisinde bulunuyor. Seçim dönemlerinde hatırlanan ve vaatlerle karşılanan öğretmenler, seçimlerin hemen ardından “yük” olarak görülen, emekleri değersizleştirilen, eğitim politikalarındaki başarısızlığın nedeni olarak ilan edilen kişiler oluyor."

"Öğrencilerine ulaşabilmek için her türlü çabayı sarf ediyorlar"

Öğretmenlerin, pandemi döneminde, tüm alt yapı sorunlarına ve çöken EBA'ya rağmen, öğrencilerinin üstün yararını gözeten ve öğrencilerine ulaşabilmek için türlü çaba sarf ettiklerini vurgulayan Demir, "Yetkililerin açıklamaları ve ithamlarıyla hayal kırıklığına uğrayıp, emeklerinin ve haklarının hedef alındığını görüyor. Yüz yüze eğitime geçilebilmesi için politika üretilmemesinin, acil uzaktan eğitimin sağlıklı biçimde yapılabilmesi için gerekli hazırlıkların tamamlanmamasının faturası, gece saatlerine kadar öğrencilerine ulaşmaya çalışan, öğrencilerinin hayatlarında bir fark yaratmaya çalışan öğretmenlere kesilmek isteniyor."dedi.

Demir, adrese teslim ihalelerle yapılan hasta garantili hastanelerin, geçiş garantili köprülerin, yolcu garantili havaalanlarının toplum üzerindeki ekonomik yükünü sorgulamayanlar, şirketlerin vergi borçlarını affedenlerin, öğretmenlerin ücretlerini dillerine dolayıp, ek ders ücretlerine gözlerini diktiklerini ileri sürdü.

"Öğretmenin gülümsettiği yüz çiçek olur, insan olur"

Türkiye'de eğitim politikalarındaki tüm yanlışlara rağmen eğitim sistemi öğretmenlerin emekleriyle, fedakarlıklarıyla ayakta durabildiğini savunan Demir, açıklamasını şöyle tamamladı:

"Hukuksuz ihraç politikasıyla okullarından, öğrencilerinden, dersliklerinden koparılan her bir arkadaşımızın öğrencileriyle karşılaşma anı sevgi seline dönüyor. İşte bu tablo, öğretmenliğin bir sınıfta sadece ders anlatmaya sığmadığını ve sığmayacağını görmek isteyenlere çok şey anlatıyor. Bu tablo, öğretmenlik mesleğinin tarifsiz mutluğunu resmettiği gibi öğretmeni mekanik bir öğretme işlevine mahkum etmek isteyenlerin büyük yanılgısını bizlere sunuyor.

 Değerli öğretmenler; haklarımız yok sayılsa da emeğimiz değersizleştirilmeye çalışılsa da geleceğimiz belirsizliğe mahkum edilse de inanıyoruz ki hep birlikte ve yan yana durduğumuz müddetçe başarılı olabilir, bu gidişatı değiştirebiliriz. El ele verip, umudumuzu güçlendirelim. Hepimizin Dünya Öğretmenler Günü kutlu olsun! Öğretmenin gülümsettiği yüz çiçek olur, insan olur. Öğrettiği her harf özgürlük olur, barış olur…Eğitim-sen Adıyaman şubesi olarak 5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü vesilesi ile şehir merkezindeki ilkokullarımızı ziyaret ederek eğitim emekçisi öğretmen arkadaşlarımıza karanfil dağıtarak günlerini kutladık."

Kaynak : PHA

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA