Advert
Güncel
Giriş Tarihi : 05-10-2020 15:30

Dernek Başkanı İlik: Kömür listelerinde muhtarın yetkisi yoktur

Adıyaman Köy ve Mahalle Muhtarları Yardımlaşma Dayanışma Başkanı Haci Mustafa İlik, "Kömür listesini muhtar hazırlamış gibi hedef haline geldik." dedi.

Dernek Başkanı İlik: Kömür listelerinde muhtarın yetkisi yoktur

Adıyaman Köy ve Mahalle Muhtarları Yardımlaşma Dayanışma Başkanı Haci Mustafa İlik, yaptığı açıklamada, "Adıyaman Sosyal Yardımlaşma Vakfı tarafından yardıma muhtaç ailelere kömür dağıtımı yapıldığını ancak kömür alamayan vatandaşların muhtarlara sert tepki gösterdiklerini ileri sürdü.

"Hedef haline geldik"

Başkan İlik, ihtiyaç sahiplerinin isim listesinin  kömür ve erzak dağıtımının vakfın  hazırladığı listelere göre yapıldığını  belirterek, şunları dile getirdi:

"Muhtarlara sadece, hazırlanan listeleri muhtarlık binalarına asarak halkı bilgilendirme görevi  yapmakta ancak, listelerde adlarını bulamayanlar, muhtarlarımıza  tepki gösteriyorlar. Vakıf yetkilileri  aile tespitlerini kendi sistemlerinde  yani vatandaşın ekonomik gelir tablosu, sigortalı olup olmadığını veya şahsın üzerinde araç ,arsa veya ev olduğunu veya doğalgazlı evde oturduğunu  tespit ettiğinde kömür  verme gibi yetkisi olmadığını  ancak vatandaş bunları bilip bilmeden sanki kömür listesini muhtar hazırlamış gibi  hedef  haline geldik."

"Devlet kömürü artık vatandaşın evinin önüne bırakıyor"

Sosyal Yardımlaşma Vakfı mütevelli heyeti gözetiminde memurların, hane sahibinin evini kontrol ederek ihtiyaç sahibi oldukları yada olmadıklarını tespit ederek vakfa bildirdiklerini ifade eden İlik, "Uygunsa kömür veriliyor, uygun değilse verilmiyor. Eskiden eksik, fazla ve gelmedi gibi şikayetler oluyordu. Bir de kömürü getiren araç için para veriliyordu. Devletimiz şimdi bunların önüne geçerek artık para olayı kaldırdı, devlet kömürü artık vatandaşın evinin önüne bırakıyor. Muhtarlar olarak bu durumdan son derece  memnunuz. Gecikmeler elbette ki olacak ancak şu çok iyi bilinmeli ki  kömür yardımı alacak aileler genellikle, il ya da ilçelerde yer alan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarınca belirleniyor vatandaşlar şunu çok iyi bilmeli ki muhtarların bu konuda  hiç bir yetkisi yoktur." şeklinde konuştu.

 

Kaynak : PHA

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA