Advert
Güncel
Giriş Tarihi : 02-10-2020 17:00

Başkan Akbilek: Koronavirüs vaka sayısı arttı çember daraldı

Adıyaman İnternet Gazetecileri Cemiyeti Başkanı Mehmet Cihan Akbilek, "Yoğun bakımda yatan hasta sayısı o kadar arttı ki, yetkililer bilgi vermese bile sosyal medyada hastası olan ya da tanıdıkları koronavirüse yakalananlar paylaşımlarda bulunarak dua istemeye başladı." dedi.

Başkan Akbilek: Koronavirüs vaka sayısı arttı çember daraldı

Adıyaman'da, koronavirüs vakaları 2 ay önceye oranla ikiye katlandı. Son günde testleri pozitif çıkan ya da temaslı olanların yaşadığı 547 ev karantinaya alındı.

Adıyaman İnternet Gazetecileri Cemiyeti Başkanı Mehmet Cihan Akbilek, yaptığı yazılı açıklamada sosyal mesafe ve maske kullanımına yeterli özenin gösterilmediği kentte, hastanelere başvuranların neredeyse yarısının test sonucunun pozitif çıktığını ifade etti.

“Hastalığa yakalanmamız neredeyse an meselesi”

Çemberin giderek daraldığına vurgu yapan Akbilek, açıklaması şöyle devam etti:

“Tüm uyarılara rağmen vatandaşlarımız korkusuzca ve yapılan tüm uyarılara inat düğün, taziye merasimlerine gitmeye ve kalabalık ortamlarda bulunmaya devam ediyor.Sağlık çalışanlarından ve doktorlardan aldığımız bilgilere göre Adıyaman’da koronavirüs vakalarındaki artış resmen alarm vermeye başladı. Hastalığa yakalanmamız neredeyse an meselesi oldu. Hastanelerimizde doluluk oranı her geçen gün artıyor. Yoğun bakımda yatan hasta sayısı o kadar arttı ki, yetkililer bilgi vermese bile sosyal medyada hastası olan ya da tanıdıkları koronavirüse yakalananlar paylaşımlarda bulunarak dua istemeye başladı.”

“Her şey bizim elimizde”

Akbilek, basın mensupları olarak halkı ve kamuoyunu doğru ve hızlı bir şekilde bilgilendirmek için gayret ettiklerine işaret ederek, “Ancak ilimiz genelinde artan koronavirüs vakalarını eğer dikkate almazsak durum daha kötü bir hal almaya devam edecek. Her şey bizim elimizde. Gerekmedikçe dışarı çıkmamalıyız ve çıktığımız zamanlarda sosyal mesafe kuralı ve maskeye takmaya mutlak özen göstermeliyiz. Ağzımızı, burnumuzu açıkta bırakmamalı, maskeyi çeneye, bileğe ya da kola değil nizami olarak takmalıyız. Bu süreçte ayrıca beslenmemize de dikkat etmeli, bol bol C vitamini tüketmeliyiz. Tedbir sizin elinizde, 1 TL verip maske alabilir ya da hastalanıp tavana bakabilirsiniz. Lütfen kurallara uymaya özen gösterelim.”şeklinde ifade etti.

Çalışan basın mensupları olarak gördüklerini yaptıkları haberlerle paylaşmaya devam edeceklerinin altını çizen Akbilek, sözlerini şöyle tamamladı:

“Ancak yetkililerden ricamız kurallara uymayanlar yüzünden kurallara uyanların hayatını da tehlikeye atmayalım. Denetimlerimizi artırıp gerekirse yaptırım uygulayalım. Çünkü herkesin hayatı değerli ve gereğini yapmak zorundayız.”

 

Kaynak : PHA
NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA