Advert
Güncel
Giriş Tarihi : 30-09-2020 13:05

Milletvekili Tutdere: Kamu ilaç tedarikçileri 400 gündür alacaklarını tahsil edemiyor

TBMM Katip Üyesi ve CHP Adıyaman Milletvekili Av. Abdurrahman Tutdere, kamu hastanelerine tıbbi cihaz, sarf malzeme, ayni malzeme ve temizlik malzemesi temini yapan firmaların uzun zamandır ödeme alamadıkları nedeniyle yaşadıkları mağduriyeti TBMM'ye taşıdı.

Milletvekili Tutdere: Kamu ilaç tedarikçileri 400 gündür alacaklarını tahsil edemiyor

"Mağduriyetler her geçen gün artıyor"

Kamu ilaç tedarikçilerinin ödeme alamadığını ve bu durumun mağduriyetlerine neden olduğunu ifade eden Tutdere,şunları dile getirdi:

"Kamu hastanelerine ilaç, serum, tıbbi cihaz, ekipman vb. tedarik eden Kamu İlaç Tedarikçileri dernekleri aracılığıyla yaptıkları açıklamayla yaklaşık 400 gündür alacaklarını tahsil edemediklerini belirtmişlerdir. Ancak tedarikçilerin ifadelerine göre vadesi geçen alacaklarının ödenmesini beklerken kendilerine bakanlıklar tarafından alacaklarından yüzde 20’den başlayan oranlarda feragat etmeleri halinde ödeme yapılacağı söylenmiştir.

Böyle bir durumda sayıları binlerle ifade edilen sektör çalışanları telafisi imkansız zararlar yaşayacak, birçoğu iflas edecektir. İstihdam edilen personeller işsiz kalacaktır. Bunun yanı sıra alacaklarını tahsil edemeyen tedarikçi firmalar, banka kredilerini ödeyemez duruma gelecek dolayısıyla ilaç, serum, tıbbi cihaz, ekipman vb. ihtiyaçların karşılanması konusunda kamu hastanelerimiz sıkıntılar yaşayacaktır."

"Ödeme krizi vatandaşları da etkileyecek"

Hazine ve Maliye Bakanı ile Sağlık Bakanı’nın yanıtlaması istemiyle konuya ilişkin soru önergeleri veren Tutdere, kamu ilaç tedarikçileri ile hükümet arasında yaşanan ödeme krizinin artık sağlık hizmeti alan vatandaşların da sıkıntı yaşamalarına neden olacak boyutlara ulaştığına dikkat çekti.

Tutdere, bu durumun tedarik zincirine zarar vermesinin yanı sıra içinde bulunulan pandemi sürecinde vatandaşların mağdur olmasına ve telafisi imkansız zararlar yaşanmasına da sebebiyet vereceğini vurgulayarak, "Mağduriyetler katlanarak artmadan, ilgili bakanlıklar tarafından konu çözüme kavuşturulmalıdır. Mevcut sağlık sistemine, sağlık hizmeti alacak hastalara telafisi imkânsız zararlar yaşatılmaması adına tedarikçi firmaların hakları, alacakları kesintisiz bir şekilde ödenmelidir.” ifadelerini kullandı.

Tutdere ilgili Bakanlıklara alacaklı firma sayısı, vadesi geçmiş alacakların toplam miktarı, meydana gelebilecek zararlar, yaşanabilecek mağduriyetler ve bakanlıkların bu yöndeki çalışmalarını ve ayrıca tedarikçi firmaların alacaklarının hangi tarihte ödeneceğini sordu.

Kaynak : PHA


NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA