Eğitim
Giriş Tarihi : 10-12-2019 17:15

Adıyaman Üniversitesinde “Kadın ve Erkek Beyni” Konferansı

Adıyaman Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Müdürlüğü tarafından, Rektör Danışmanı ve Fizyoloji Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Sayad Kocahan’ın konuşmacı olarak katıldığı “Kadın ve Erkek Beyni” adlı konferans düzenlendi.

Adıyaman Üniversitesinde “Kadın ve Erkek Beyni” Konferansı

Fen Edebiyat Fakültesi Farabi Konferans Salonu’ndaki konferansa Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Cumhur Kırılmış, Üniversite Genel Sekreteri Esin Karayılan, Üniversite akademik ve idari çalışanları ile öğrenciler katıldı.

Erkek beyni ve kadın beynindeki Nörö-bilişsel farklılıklara yaslanarak, yaşam deneyimlerimiz üzerinden erkek ve kadın düşünme biçimleri arasındaki farklılıkları, eğlenceli bir dille aktaran Kocahan’ın sunumu büyük beğeni topladı.

Konuşmasına, “Kadın ve erkek beyinlerinin farklı oluşu bilimsel araştırma sonuçlarına göre tartışılmaz bir gerçektir.” diyerek başlayan Kocahan, “Son yıllarda yapılan nörobilimsel çalışmalar, bu farkın iki cins arasındaki beyin farklılıklarından kaynaklandığı düşüncesini desteklemektedir.” dedi.

-“KADINLAR DAHA DUYGUSALDIR VE KADINLARIN EMPATİ BECERİLERİ YÜKSEKTİR”

Beyin yapısı ve anatomik farklılıkların erkek ve kadındaki yön bulma, koku alma, duygusallık ve konuşma gibi özelliklerinin oluşmasında belirleyici rol oynadığını belirten Kocahan, “Bu anatomik farklılıklar, erkek ve dişilerin yön bulma becerilerindeki farklılığı açıklayabilir. Bu da erkeklerin uzamsal mesafeleri tahminen ölçerek, kadınların ise yer işaretlerini kullanarak yön bulmaya eğilimli olduklarını ortaya çıkarmıştır. Araştırmalara göre farklılıkların anne karnından itibaren ortaya çıktığını görmekteyiz. Kadınların yüz ifadelerini okumakta, tat ve kokuyu algılamakta, alçak sesleri duymada erkeklere göre daha iyi oldukları belirtilmektedir. Kadın ve erkeklerin duyu organlarına ilişkin yapılan çalışmalarda da anlamlı sonuçlar ortaya koyulmuştur. Kadınların dokunma duyusunun da erkeklere oranla 10 kat daha duyarlı olduğu ifade edilmektedir. Kadın beyni daha empatiktir. Bu durumda, kadınlar iletişim esnasında karşılarındaki kişinin ses tonuna ve beden diline daha kolay anlam verebilirler. Duyguları daha kolay anlarlar. Kadınlar tatlı ve ekşiye karşı daha duyarlıdır. Erkekler ise tuzlu maddelere daha çok ihtiyaç duyarlar.” dedi.

-“KADINLARIN KONUŞMA YETENEKLERİ DAHA FAZLA GELİŞMİŞTİR”

Kadınların konuşma yeteneğinin erkeklere oranla daha gelişmiş olduğunu vurgulayan Kocahan, “Kadınların konuşurken sağ ve sol beyin yarımkürelerinin ikisini birlikte kullanırken, erkeklerin ise genelde tek yarımküreyi daha baskın kullanma eğilimi gösterdiklerini bilmekteyiz.  Dolayısıyla kadınlar bir durum hakkında konuşurken genellikle durum ile ilgili duygularını katarak konuşmaya yatkındırlar.” dedi.

-“KADIN 10 BİN, ERKEK EN FAZLA 3 BİN KELİME İLE KONUŞUR”

Kadınların, ana dilini 10 bin kelimeden fazla kelime kullanarak konuştuğunu, erkeklerde ise bu rakamın en fazla 3 bin olduğunu söyleyen Kocahan, “Bu nedenle kadın, yabancı dil öğrenmede daha yeteneklidir. Sanatsal ve sosyal olaylarda daha yaratıcıdır. Kadınlar erkeklere göre konuşmaya daha erken başlar ve akıcı konuşurlar. Okuma yazmayı daha erken sökerler. Kompozisyon, anlatma ve yabancı dil öğrenmeye karşı daha ilgili olurlar. Kekemelik, kadınlara oranla erkeklerde daha sık görülen bir durumdur.” dedi.

-“DUYGUSAL BEYİN KADINLARDA DAHA BÜYÜKTÜR”

Kadınların daha kolay bağ kurmalarının nedenini, duygusal beynin kadınlarda erkeklere oranla daha büyük olmasına bağlayan Kocahan, “Korku, aşık olma, aşırı acıkma ve arzu etme gibi birçok duygunun merkezi olan Limbik sistemdeki Hipotalamusun erkeklerde daha büyük olması; onların cinselliğe ve şiddete daha duyarlı olmalarına neden oluyor. Testesteron erkek beyninin nesnelere, eylemlere ve rekabete daha meraklı, yön duygusu, üç boyutlu görme ve matematik konusunda daha iyi olmasını sağlar. Testesteron seviyesi yüksek kadınların libidosunun daha yüksek olduğu da bilinmektedir. Erkeklerin ise matematik, üç boyutlu düşünme, uzaysal algılama ve yön bulmaya daha yatkın oldukları görülür.  Mühendislik, mimarlık, kaptanlık, rehberlik, dağcılık, pilotluk, profesyonel sporculuk gibi alanlara, kadınlara oranla daha çok ilgi duyarlar.” dedi.

-“ERKEK ÇOK YALAN SÖYLER, ANCAK KADIN DAHA İNANDIRICIDIR”

“Kadının beyni çok faal, erkeğinki ise görece olarak sakindir.” diyen Kocahan, “Erkeğin beyin faaliyeti düşük olduğu için uyarıcı ve heyecan arar. Düşük faaliyet ve yüksek testosteron seviyeleri erkeklerin ilişkilerde daha aceleci davranmalarına neden olur. Bütün bunların bir sonucu olarak, erkekler kadınlardan daha fazla yalan söyler, ama kadınlar daha iyi yalan söyler.” dedi.

Konuşmasının sonunda erkek ve kadının ayrılmaz bir bütün olduğuna vurgu yapan Kocahan, kadın ve erkek beyninin birbirinden farklı, bir araya geldiğinde ise evrendeki dengeyi oluşturan bir düet, bir armoni ve ahenk olduğunun altını çizdi.

Konferansın ardından Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Cumhur Kırılmış tarafından Doç. Dr. Sayad Kocahan’a konuşmalarından ötürü çiçek ve teşekkür belgesi takdim edildi.

Kaynak : PHA
NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 • Süper LigOP
 • 1Fatih Karagümrük37
 • 2Alanyaspor37
 • 3Galatasaray37
 • 4Antalyaspor37
 • 5Hatayspor37
 • 6BB Erzurumspor36
 • 7Göztepe35
 • 8Fenerbahçe35
 • 9Konyaspor24
 • 10Trabzonspor34
 • 11Beşiktaş34
 • 12Sivasspor34
 • 13Kasımpaşa33
 • 14Kayserispor33
 • 15Gaziantep FK32
 • 16MKE Ankaragücü21
 • 17Gençlerbirliği21
 • 18Çaykur Rizespor31
 • 19Yeni Malatyaspor31
 • 20Denizlispor31
 • 21Başakşehir FK30
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA